Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), Brno - Žabovřesky

08.03.2014 17:08
Název: štědřenec odvislý – štedrec ovisnutý – Laburnum anagyroides
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Synonyma: Cytisus laburnum
Obvod: neměřeno
Věk: 50+
Lokalita: V Brně – Žabovřeskách, Burianovo náměstí u kapličky. GPS souřadnice: Loc: 49°12'43.809"N, 16°34'43.321"E
 
Popis druhu:
Malý strom nebo keř, dorůstající do 5–13 m výšky, s rozkladitou korunou a oblými větvemi. Letorosty jsou šedozelené, přitiskle chlupaté, později lysé a hnědé. Lístky elipčité až obvejčité, 3–8 cm dlouhé, na líci sytě zelené, lysé, na rubu šedozelené, přitiskle chlupaté. Květy žluté, 2 cm dlouhé, po 14–25 v řídkých, 10–25 cm dlouhých hroznech, semena černá.
 
Ekologie:
Světlomilná dřevina, je mrazuodolná a na půdu nenáročná.
 
Rozšíření:
Původní v jižní Evropě, v teplejších oblastech zplaňuje i u nás.
 
Význam:
Štědřenec je velmi oblíbený v sadovnictví, a to hlavně pro své nádherné květy a snadné pěstování, ale přesto lze mít k jeho častému používání výhrady – je totiž jedovatý. Semena, ale do určité míry i ostatní části rostliny, obsahují jedovaté chinolizidinové alkaloidy laburnin a laburnamin, a také stilbenový derivát hydroxyresveratol. Proto je štědřenec zásadně nevhodný tam, kde by mohl ohrozit děti (plody připomínají hrách), což jsou školky, dětská hřiště, ale i městská zeleň obecně.
 
Poznámka k tomuto exempláři:
Krásný a relativně zdravý exemplář „zlatého deště“, nejmohutnější, jaký jsem zatím viděl. Věk jen odhaduji, u keřů se stanovuje hodně obtížně. Momentálně má tento keř částečně proschlou korunu, ale je na něm vidět, že je o něj pečováno a věřím, že má před sebou ještě hodně let.
Jeho umístění vedle kapličky mu dává vyniknout, a to nejen v době květu. Tvoří rovněž zajímavou protiváhu ostrým liniím sousední stavby, s níž společně vytvářejí příjemnou dominantu celému náměstíčku.
 
Zdroje:
Dostál J. (1989): Nová květena ČSSR, 1. díl, Academia Praha
Hurych V. (1989): Sadovnictví, SZN Praha
Koblížek J. (2003): Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků, Freedom DTP studio a nakladatelství SURSUM Tišnov
kolektiv autorů (1995): Květena ČR, 4. díl, Academia Praha

Diskusní téma: Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), Brno - Žabovřesky

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek