Platan javorolistý (Platanus hispanica) u Sv. Anny v Brně

11.03.2014 19:12
Název: platan javorolistý – Platanus hispanica Miller ex Münchhausen
Čeleď: platanovité – Platanaceae
 
 
Synonyma: Platanus acerifolia, Platanus x hybrida, Platanus orientalis var. acerifolia, Platanus hybrida, Platanus acerifolia var. hispanica
Obvod: 575 cm (2006)
Věk: cca 150 let
Lokalita: v Brně na nádvoří nemocnice U svaté Anny, poblíž východu do ulice Hybešova
 
Popis druhu: 
Mohutný strom, hluboce kořenící, dorůstající až do 40 m výšky a s až 35 m širokou rozkladitou korunou, se šupinovitou borkou odlupující se po dvacátém roku věku ve velkých plátech, po nichž zůstávají žlutobílé jizvy. Borka má barvu hnědou, modrošedou, žlutozelenou a světle zelenou.
 
Kmen je přímý, v obvodu může mít až 15 m, sahá vysoko do koruny. Větve jsou relativně tenké, chapadlovité, dlouhé, na konci vzpřímené. U solitér převisají až k zemi. Kořenový systém je mohutný, i když ne příliš hluboký, protože se hlavní kořen brzy rozvětvuje. Není citlivý na navážky a záplavy. Zvedá však chodníky a obrubníky, je proto nutné, aby byla respektována kořenová mísa ve vzdálenosti minimálně 1,5 m od kmene.
 
Listy má střídavé, opadavé, řapík na bázi dutý. Na řapíku a na rubu na žilnatině bělavě chlupaté. Čepel je hluboce 3–7klaná (výřezy laloků jsou hlubší než u platanu západního, ale mělčí než u platanu východníhp), prostřední lalok je prodloužený. Listy mohou být až 28 cm dlouhé i široké.
 
Kvete poprvé ve 20 letech, ve druhé polovině V. Květy jsou nenápadné.
 
Plodenství jsou ježatá, 2,5 až 3,5 cm velká, zpravidla po 2. Poprvé plodí ve cca 20 letech. Chmýří zralých plodů dráždí dýchací cesty.
 
Dožívá se až pěti set let.
 
Ekologie: 
Teplomilný, v dospělosti však vůči mrazům poměrně odolný strom. Udává se, že ve Švýcarsku vystupuje až do 800 m n.m. Má rád slunné stanoviště s hlubší živnou půdou a vyšší hladinou spodní vody. Je vápnomilný. Snáší znečištěné prostředí, zasolení i silnější ořez. Dobře regeneruje, snese přechodně sucho, ale na suchém stanovišti se špatně vyvíjí.
 
Rozšíření: 
Celá Evropa kromě severních částí. Původ je nejasný, nejčastěji se považuje za křížence Platanus occidentalis x Platanus orientalis. Někteří autoři jej považují za kulturní formu platanu východního (Platanus orientalis var. acerifolia), jiní (Dole) dokonce za samostatný druh. Ve střední Evropě je v kultuře pravděpodobně od 17. století.
 
Význam: 
Vysazuje se v parcích a městské zeleni jako výrazná solitera, někdy i jako alejový strom. Je okrasný netypickou borkou, svými rozměry (má-li prostor, dorůstá obřích rozměrů), habitem i olistěním. Na podzim listy barví do žluta. Dřevo se uplatňuje v truhlářství.
 
Poznámka k tomuto jedinci: 
Velmi pěkný a mohutný exemplář platanu, navíc pečlivě ošetřovaný. Snad jen vidličnaté větvení snižuje jeho hodnotu a vitalitu. Je možné, že byl vysazen v době rekonstrukce nemocnice v roce 1869. Patří k největším brněnským stromům. Památný strom.
 
Literatura: 
Dostál, J. (1989): Nová květena ČSSR, 1. díl, Academia Praha 
Hurych, V., (1985): Sadovnictví, SZN Praha 
Kavka, B. (1995): Sadovnická dendrologie I. – Listnaté stromy, EDEN Brno 
Klika, J. (1930): Dendrologie – Listnáče, 1. část, Ministerstvo zemědělství RČS, Praha 
Koblížek, J. (2000): Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků, Freedom DTP Studio a nakladatelství SURSUM 
kolektiv (1987): Květena ČR, 1. díl, Academia Praha 
Taraba, R. (2005): Památné stromy města Brna, OŽP Magistrátu města Brna
 

Diskusní téma: Platan javorolistý (Platanus hispanica) u Sv. Anny v Brně

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek