Platan javorolistý (Platanus hispanica) - Brno, Kociánka

08.03.2014 17:42
Název: platan javorolistý – Platanus hispanica
Čeleď: platanovité – Platanaceae
 
Synonyma: Platanus acerifoliaPlatanus x hybridaPlatanus orientalis var. acerifoliaPlatanus hybridaPlatanus acerifolia var. hispanica
Obvod: cca 495 cm (2006)
Věk: cca 150+ let
Lokalita: v Brně, v areálu ústavu na Kociánce. GPS souřadnice: Loc: 49°13'31.048"N, 16°36'13.964"E
 
Popis druhu:
Mohutný strom, hluboce kořenící, dorůstající až do 40 m výšky a s až 35 m širokou rozkladitou korunou, se šupinovitou borkou odlupující se po dvacátém roku věku ve velkých plátech, po nichž zůstávají žlutobílé jizvy. Borka má barvu hnědou, modrošedou, žlutozelenou a světle zelenou.
Kmen je přímý, v obvodu může mít až 15 m, sahá vysoko do koruny. Větve jsou relativně tenké, chapadlovité, dlouhé, na konci vzpřímené. U solitér převisají až k zemi. Kořenový systém je mohutný, i když ne příliš hluboký, protože se hlavní kořen brzy rozvětvuje. Není citlivý na navážky a záplavy. Zvedá však chodníky a obrubníky, je proto nutné, aby byla respektována kořenová mísa ve vzdálenosti minimálně 1,5 m od kmene.
Listy má střídavé, opadavé, řapík na bázi dutý. Na řapíku a na rubu na žilnatině bělavě chlupaté. Čepel je hluboce 3–7klaná (výřezy laloků jsou hlubší než u platanu západního, ale mělčí než u platanu východníhp), prostřední lalok je prodloužený. Listy mohou být až 28 cm dlouhé i široké.
Kvete poprvé ve 20 letech, ve druhé polovině V. Květy jsou nenápadné.
Plodenství jsou ježatá, 2,5 až 3,5 cm velká, zpravidla po 2. Poprvé plodí ve cca 20 letech. Chmýří zralých plodů dráždí dýchací cesty.
Dožívá se až pěti set let.
 
Ekologie:
Teplomilný, v dospělosti však vůči mrazům poměrně odolný strom. Udává se, že ve Švýcarsku vystupuje až do 800 m n.m. Má rád slunné stanoviště s hlubší živnou půdou a vyšší hladinou spodní vody. Je vápnomilný. Snáší znečištěné prostředí, zasolení i silnější ořez. Dobře regeneruje, snese přechodně sucho, ale na suchém stanovišti se špatně vyvíjí.
 
Rozšíření:
Celá Evropa kromě severních částí. Původ je nejasný, nejčastěji se považuje za křížence Platanus occidentalis Platanus orientalis. Někteří autoři jej považují za kulturní formu platanu východního (Platanus orientalis var. acerifolia), jiní (Dole) dokonce za samostatný druh. Ve střední Evropě je v kultuře pravděpodobně od 17. století.
 
Význam:
Vysazuje se v parcích a městské zeleni jako výrazná solitera, někdy i jako alejový strom. Je okrasný netypickou borkou, svými rozměry (má-li prostor, dorůstá obřích rozměrů), habitem i olistěním. Na podzim listy barví do žluta. Dřevo se uplatňuje v truhlářství.
 
Poznámka k tomuto exempláři:
Platan stojí na břehu velkého umělého jezírka a koruna odrážející se ve vodní hladině je nádherná. Posedět v jeho stínu, pozorovat vodní hladinu a poslouchat šelest větru v listoví, to je úžasná relaxace.
Na rozdíl od ostatních brněnských platanů má tento šanci dožít se požehnaného věku, zahrada léčebny je dobrý azyl. A snad jím – nejen kvůli tomuto stromu – zůstane ještě dlouho.
Tento platan se velmi špatně fotí, v jeho blízkosti jsou stavby a stromy. Pokud ho chcete vidět na vlastní oči, nemusíte do areálu léčebny, vidět se dá i přes plot z ulice Královoposké.
V roce 2007 se tento platan stal brněnským stromem roku.
 
Zdroje:
Dostál, J. (1989): Nová květena ČSSR, 1. díl, Academia Praha
Hurych, V. (1985): Sadovnictví, SZN Praha
Kavka, B. (1995): Sadovnická dendrologie I. – Listnaté stromy, EDEN Brno
Koblížek, J. (2000): Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků, Freedom DTP Studio a nakladatelství SURSUM Tišnov
kolektiv autorů (1987): Květena ČR, 1. díl, Academia Praha
Klika, J. (1930): Dendrologie – Listnáče, 1. část, Ministerstvo zemědělství RČS, Praha

Diskusní téma: Platan javorolistý (Platanus hispanica) - Brno, Kociánka

Datum: 11.04.2014

Vložil: Karel

Titulek: Oprava

Ulice, ze které je vidět, se jmenuje Křižíkova.... ;-)

Přidat nový příspěvek