Nejstarší chráněný strom na Slovensku, Korvínova lípa (Tilia platyphyllos), Slovenská Ľupča

09.03.2014 12:29
Název: lípa velkolistá – lipa veľkolistá – Tilia platyphyllos Scop.
Synonyma: Tilia officinarum
 
 
 
Obvod: 770 cm
Výška: 28 m
Věk: 700+ (udává se, že byla vysazena v době dokončení hradní studny v roce 1271. Ale tyto údaje bývají často nadsazené a nejsou splehlivé)
Lokalita: Slovenská Ľupča - Lupčianský zámek, nádvoří, okr. Banská Bystrica, Slovensko. GPS souřadnice: 48°46'21.53"N 19°16'54.42"E
Ochrana: chráněný strom, evidenční číslo S 16, vyhlášený VZV KÚ v B. Bystrici, 5/1996, 20. 12. 1996
 
Popis druhu:
20 až 40 m vysoký strom s rozkladitými větvemi a široce kuželovitou korunou. Kořenová soustava v obrysu srdčitá, se silnými postranními kořeny. Letorosty většinou chlupaté, někdy lysé, červenohnědé. Kmen válcovitý, borka zůstává dlouho hladká, šedá, ve stáří podélně rozpraskává. Pupeny vejcovité, 3–7 mm dlouhé, tupé. Listy jsou okrouhle vejčité, na bázi souměrně srdčité, 6–12 cm velké, ostře pilovité, na líci lysé a matně zelené, na rubu žlutozelené, pýřité a v paždí žilek hustě bělavě chlupaté. Nažky jsou dřevnaté, žebernaté a nedají se v prstech rozmáčknout, vlnaté až plstnaté. Raší a kvete před lípou srdčitou.
 
Ekologie:
Strom stinných listnatých lesů, má rád půdy vlhké, propustné, živné, zásadité až slabě kyselé, kamenité i hnilité, středně hluboké. Polostinná dřevina, náročná na vzdušnou vlhkost, citlivá na pozdní mrazy.
 
Rozšíření:
Západní, střední a jihovýchodní Evropa, na sever do Dánska, na východ po západní Ukrajinu, dále Malá Asie, Kavkaz.
 
Význam:
Lesnicky i sadovnicky hojně pěstovaná dřevina. Dřevo má měkké, lehké, snadno opracovatelné. Používá se např. na překližky, rýsovací prkna, bedny, tužky a k řezbářství. Využívá se jako meliorační a půdoochraná dřevina. V sadovnictví především do porostů, alejí, ale i jako solitéra. Špatně snáší nedostatek vlhkosti a znečištěné ovzduší, proto se nehodí do center měst.
 
Poznámka k tomuto exempláři:
Cituji Milana: "Navštívil som hrad v roku 2007 a naozaj posedenie pod mohutnou lipou stálo za to. Jej vek sa odhaduje na viac ako 700 rokov, bola zasadená v roku 1271 po dokončení vykopania studne na hrade. Podľa povesti pod ňou rád sedával uhorský kráľ Matej Korvín (1450-1492 ), odtiaľ nátov Korvínová lipa. Prežila zemetrasenie v roku 1443, zásah blesku v roku 1890 - kedy prišla o tretinu koruny. Jej obvod je 7,5 m a od roku 1969 je zaradená medzi chránené stromy SR..."
 
Pozn.: Před časem jsem jel kolem a vyjel jsem nahoru k hradu, že strom čerstvě oměřím a vyfotím. Bohužel, bylo to mimo sezónu, a přestože na hradě byl přítomen správce (mluvil jsem s ním), byl jsem vyhozen. Mám se dostavit v sezóně. Škoda, stačilo trochu vstřícnosti.
 
Zdroje:
Dostál, J. (1989): Nová květena ČSSR, 1. díl, Academia Praha
Hurych, V. (1985): Sadovnictví, SZN Praha
Koblížek, J. (2000): Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků, Freedom DTP Studio a nakladatelství SURSUM
kolektiv autorů (1992): Květena ČR, 3. díl, Academia Praha
https://stromy.enviroportal.sk/strom/korvinova-lipa
 

Diskusní téma: Nejstarší chráněný strom na Slovensku, Korvínova lípa (Tilia platyphyllos), Slovenská Ľupča

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek