Jerlíny japonské (Sophora japonica) na Provazníkově ulici v Brně

11.11.2013 21:50
Název: jerlín japonský – sofora japonská – Sophora japonica
Čeleď: bobovité - Fabaceae
Synonyma: Styphnolobium japonicum
Obvod: 225, 214, 233 a 189 cm (2006) – měřeno od křižovatky s ulicí Merhautova
Věk: cca 60+
Lokalita: V Brně, na ulici Provazníkova, za křižovatkou s Merhautovou směrem k Tomkovu náměstí. GPS souřadnice: Loc: 49°12'53.366"N, 16°37'40.948"E
Popis druhu:
Opadavý strom (vzácněji keř) se vzdušnou, rozložitou korunou, dorůstající u nás do výšky 25 m. Borka je v mládí hladká, tmavě zelená, u starších exemplářů hluboce brázditá, černošedá. Mladé větvičky mají zelenou kůru.
Listy jsou lichozpeřené, 15–25 cm dlouhé, složené ze 7–17 vejčitých lístků, 25–50×12–20 mm velkých, tmavozelených, na líci lesklých. Opadávají v listopadu, později než ostatní listnáče.
Kvete v VII-VIII drobnými, bledě žlutými, někdy narůžovělými kvítky, uspořádanými ve velkých koncových latách, dlouhých 15–30 cm. Jsou vonné a silně medují. Poprvé kvete ve věku 20–25 let.
 
Ekologie:
Na půdu nenáročná dřevina, snáší sucho a městské prostředí. Poměrně odolný proti mrazu, na vlhkých stanovištích ale namrzá – do středních poloh. Je světlomilný, při zastínění vyvětvuje a řídne mu koruna.
 
Rozšíření:
Původem ze střední Číny a Koreje, v Japonsku a dalších zemích jen pěstovaný, místy zplanělý. V Evropě od r. 1747, v Čechách od r. 1835.
 
Význam:
Oblíbená sadovnická dřevina, používá se v zámeckých parcích, ale i ve městech. Vhodná jako solitéra i alejový strom (potřebuje ovšem prostor). Vzhledem ke své odolnosti je to výborný strom do městského prostředí.
 
Poznámka k těmto exemplářům:
Dlouho jsem chodil okolo a čekal na autobus u zastávky pod těmito stromy, než mi došlo, co jsou vlastně zač. Ne že by byly jerlíny takovou vzácností, ale úplně běžné taky nejsou. A tyto jsou navíc docela narostlé, proto jim dopřeji místo zde. Původně jich bylo v řadě pět, ale druhý strom v pořadí už chybí, zbyl po něm jen pařez.
Zdroje:
Dostál, J. (1989): Nová květena ČSSR, 1. díl, Academia Praha
Hurych, V. (1985): Sadovnictví, SZN Praha
Kavka B. (1995): Sadovnická dendrologie I – Listnaté stromy, EDEN Brno
Koblížek, J. (2000): Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků, Freedom DTP Studio a nakladatelství SURSUM
kolektiv autorů (1995): Květena ČR, 4. díl, Academia Praha
Pilát, A. (1953): Listnaté stromy a keře našich zahrad a parků, SZN Praha
 
Poslední aktualizace článku: 11.11.2013

Diskusní téma: Jerlíny japonské (Sophora japonica) na Provazníkově ulici v Brně

Datum: 02.06.2018

Vložil: Alberterect

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is the central section of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate is found just as you're watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases really miserable and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also called prostatitis, is easily the most common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections with the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of most types of prostate infection. It is caused by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition associated with a particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be a result of trauma towards the urinary tract or by infections originating from other areas of the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal with the prostate defect accompanied by the use antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine the cause of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and heavy lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate weight loss program is important. These are some in the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and will also also maintain your urinary track clean.

2. Some studies claim that a couple of ejaculations each week will assist to prevent cancer of the prostate.

3. Eat steak sparingly. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most important measure to adopt to ensure a normal prostate would be to choose regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you must opt for prostate examination one or more times 12 months.

Přidat nový příspěvek