Javor klen (Acer pseudoplatanus) v Medvědí soutěsce

13.03.2014 18:45
Název: javor klen – javor horský – Acer pseudoplatanus
Čeleď: javorovité – Aceraceae
Synonyma: javor horský
 
 
Obvod: 300+ cm (2006)
Věk: cca 200 – 250 let
Lokalita: Muránska planina, Slovensko. Medvědí soutěska je můj název, to údolí je bezejmenné (i když nějaký místní název určitě mít bude). Blíže lokalizovat ho nebudu, znalci vědí a ostatním se omlouvám. Některá místa si nechám pro sebe.
Datum vyhlášení za památný strom: není zapsán
 
 
Popis druhu:
Mohutný strom, dorůstrající do výška 25–30 (40) m, s obvejčitou až kulovitou (pokud roste jako solitéra) nebo válcovitou (v zápoji) korunou. Borku má dlouho hladkou, ve stáří se odlupuje v šupinách. Letorosty jsou zelenavě šedé, lysé, pupeny zelené. Listy zpravidla 5laločné, 10–15 cm široké, na rubu šedozelené, s chomáčky chlupů, na líci lysé, laloky špičaté, tupě pilovité. Kvete žlutozeleně v IV-V. Dožívá se 400 let.
 
Ekologie:
Rozšířený v horách a podhůří, v listnatých, suťových a svahových lesích, ale i v lužních lesích nebo v pobřežních křovinách. V Karpatech tvoří s bukem horské lesy. Půdy mu vyhovují vlhké, živné, zásadité až slabě kyselé, kamenité i hlinité, hluboké. Oproti javoru mléči je náročnější na vláhu. Je citlivý na silnější mráz, požaduje vyšší vzdušnou vlhkost.
 
Rozšíření:
Evropa, Kavkaz
 
Význam:
Lesnicky i sadovnicky pěstovaná dřevina. V okrasných výsadbách se používá nejčastěji jako solitéra nebo jako alejový strom. Pěstuje se řada barevnolistých kultivarů. Dřevo je tvrdé, za sucha trvanlivé, používá se v nábytkářství, na výrobu hudebních nástrojů, ale i k výrobě intarzií.
 
Poznámka k tomuto exempláři:
Tento exemplář je zajímavý hlavně svým věkem, podle odhadu místních lesníků má 200–250 let. Není v jeho okolí mnoho tak starých stromů. A pak, já mám kleny rád. 
 
Zdroje:
Dostál, J. (1989): Nová květena ČSSR, 1. díl, Academia Praha
Hurych, V. (1985): Sadovnictví, SZN Praha
Koblížek, J. (2000): Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků, Freedom DTP Studio a nakladatelství SURSUM Tišnov
kolektiv autorů (1997): Květena ČR, 5. díl, Academia Praha
 
 


 

Diskusní téma: Javor klen (Acer pseudoplatanus) v Medvědí soutěsce

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek