Javor klen (Acer pseudoplatanus) u chaty Zámok, NP Muránska planina, Slovensko

27.11.2013 22:17
Název: javor klen – javor horský – Acer pseudoplatanus
Čeleď: javorovité – Aceraceae
Synonyma: javor horský
Obvod: dvojkmen od báze, kmeny cca 300 a 350 cm (2004)
Výška: neměřeno
Věk: cca 200 – 300 let (těžko se to odhaduje, roste na extrémním stanovišti)
Lokalita: NP Muránska planina na Slovensku, před chatou Zámok pod Muránským hradem, cca 845 m n.m. GPS souřadnice: +48° 45' 44.98", +20° 3' 42.37"
Datum vyhlášení za památný strom: není zapsán
Popis druhu:
Mohutný strom, dorůstrající do výška 25–30 (40) m, s obvejčitou až kulovitou (pokud roste jako solitéra) nebo válcovitou (v zápoji) korunou. Borku má dlouho hladkou, ve stáří se odlupuje v šupinách. Letorosty jsou zelenavě šedé, lysé, pupeny zelené. Listy zpravidla 5laločné, 10–15 cm široké, na rubu šedozelené, s chomáčky chlupů, na líci lysé, laloky špičaté, tupě pilovité. Kvete žlutozeleně v IV-V. Dožívá se 400 let.
 
Ekologie:
Rozšířený v horách a podhůří, v listnatých, suťových a svahových lesích, ale i v lužních lesích nebo v pobřežních křovinách. V Karpatech tvoří s bukem horské lesy. Půdy mu vyhovují vlhké, živné, zásadité až slabě kyselé, kamenité i hlinité, hluboké. Oproti javoru mléči je náročnější na vláhu. Je citlivý na silnější mráz, požaduje vyšší vzdušnou vlhkost.
 
Rozšíření:
Evropa, Kavkaz
 
Význam:
Lesnicky i sadovnicky pěstovaná dřevina. V okrasných výsadbách se používá nejčastěji jako solitéra nebo jako alejový strom. Pěstuje se řada barevnolistých kultivarů. Dřevo je tvrdé, za sucha trvanlivé, používá se v nábytkářství, na výrobu hudebních nástrojů, ale i k výrobě intarzií.
 
Poznámka k tomuto exempláři:
Tento strom je moje srdcovka, mám ho rád. Navíc je to první strom, u kterého mne kdysi dávno napadlo, že by měl patřit mezi nějaké fajné stromy. A dal tak vlastně vzniknout těmto stránkám. Znám se s tímto klenem tak dlouho, jako znám Muránskou planinu, to je od roku 1992. Nesčetněkrát jsem kolem něj prošel nebo odpočíval v jeho stínu. Mnohokrát jsem se dobíjel jeho energií. A přesto, když jsem teď hledal nějaké jeho fotky, mnoho jsem jich nenašel. Těžko se fotí, je to velikán a hřeben, na němž roste, je stísněný. Ale také je to proto, že on je nádherný takovým nenápadným způsobem…
Zdroje:
Dostál, J. (1989): Nová květena ČSSR, 1. díl, Academia Praha
Hurych, V. (1985): Sadovnictví, SZN Praha
Koblížek, J. (2000): Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků, Freedom DTP Studio a nakladatelství SURSUM Tišnov
kolektiv autorů (1997): Květena ČR, 5. díl, Academia Praha
 
Poslední aktualizace článku: 27.11.2013

Diskusní téma: Javor klen (Acer pseudoplatanus) u chaty Zámok, NP Muránska planina, Slovensko

Datum: 01.10.2014

Vložil: SV

Titulek: ano ano,

ten je zvláštny....

Přidat nový příspěvek