Břečťan popínavý (Hedera helix), zámek Mikulov

01.11.2013 19:41
Název: břečťan popínavý – brečtan popínavý - Hedera helix
Čeleď: Araliaceae – aralkovité
Synonyma: břečťan obecný
Obvod: neměřeno
Věk: moc :)
Lokalita: Při vstupu do zámku Mikulov. GPS souřadnice: 48°48'24.174"N, 16°38'13.688"E
Popis druhu:
Plazivá nebo pnoucí dlouhověká dřevnatící liána s přísavnými (příčepivými) kořínky. Je schopna po opoře vyšplhat až do výšky 20 (30) m. Má hvězdovitě chlupaté letorosty a dlanitě 3-5laločné neopadavé kožovité listy, 4-10 cm velké, celokrajné. Na kvetoucích výhonech jsou listy celistvé, okrouhle srdčité, vejčitě kosníkové až vejčitě kopinaté, na líci tmavozelené s bělavou žilnatinou, na rubu žlutozelené nebo tmavozelené. Plodem jsou modročerné bobule, cca 0,5 cm velké. Dožívá se 500 (1000) let.
 
Původ a rozšíření:
Střední Evropa, Kavkaz, Malá Asie, Arménie, severní Irák, Izrael, Libanon. V ČR je původním druhem.
 
Nároky na prostředí:
Listnaté a smíšené lesy (dubohabřiny, javorové habřiny, lipové habřiny, bučiny), skály, sutě, zříceniny, zahrady, parky, křoviny. Prosperuje na půdách humózních, výživných, mírně kyselých až neutrálních. Dobře snáší zastíněná místa, naopak přímé slunce mu nesvědčí.
 
Význam:
V sadovnictví oblíbená pnoucí dřevina s mnoha kultivary. Používá se i v lidovém léčitelství, obsahuje saponiny (nejvíce hederasaponin C), glykosid hederin (helixin), alkaloid emetin, inosit, flavonoidy, betakaroten, třísloviny, kyseliny chlorogenovou, hederikovou, mravenčí, kávovou a jablečnou, tuk, pektin, rutin, scopolin, cholesterin, tocoferol, hedera-peroxydasu, jód a další. Více viz odkaz.
 
Poznámka k tomuto exempláři:
Velice hezký a letitý exemplář břečťanu, který rámuje vstup do mikulovského zámku. Věk si netroufám odhadovat. Pokud máte někdo nějakou bližší informaci, budu rád.
Zdroje:
Dostál J. (1989): Nová květena ČSSR, 1. díl, Academia Praha
Koblížek J. (2003): Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků, Freedom DTP studio a nakladatelství SURSUM Tišnov
kolektiv (1997): Květena ČR, 4. díl, Academia Praha
Pikula, J. (2004): Stromové a keřové dřeviny lesů a volné krajiny České republiky, Akademické nakladatelství CERM, Brno
botanika.wendys.cz

Diskusní téma: Břečťan popínavý (Hedera helix), zámek Mikulov

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek